Yeni nesil meyhanelerin popüler olduğu günlerde çürüklerin içerisinden düzgünleri ayırmak pek kolay oluyor. Efruz Restaurant tam da bu tanıma uyan, restoran kafasıyla gözlerini dünyaya açmış bir meyhane bence.

Efruz Restaurant Ciğer TavaLezzet ve ambiyans bir kenara dursun; içeride kulağınızın pasını silecek konservatuarlıların söylediği mis gibi Türk Sanat Müziği dinletisi var. Fasıl bile demiyorum, öyle eller havaya değil. Efendi gibi, adam gibi, olması gerektiği gibi, solistin ve sazların sizi rahatsız etmeyecek bir yükseklikte sesle icra ettiği müzikten bahsediyorum. Canlı müzikli meyhane soranlar, eş-dost etiketleme satırı işte burasıydı!

Mutfakta deneyimli bir ekip olsa da, işin beyni ve aslında mekanın da sahibi gazeteci Serdar Akinan. Gustosu yüksek, hayattan keyif almak için yaşayan ve hatırlayanların Çatalca’da açtığı Çiftlik’ine misafirlerini kabul ettiği Serdar (ve eşi Elçin), parmak ucuyla girdikleri yeme-içme işinde bu hamleleriyle şimdi başarılı bir geçiş yapmış oldular.

Mönüde görebilecekleriniz arasında klasik meyhane mezeleri olsa da her biri için “küçük farklar” yaratacak dokunuşlar yapılmış. Hatta Elçin’in kendi yaptığı seramik meze tabaklarına kaşık sallamak çok keyifli. Emeğin mutluluğa dönüşü diyebiliriz.

Ara sıcaklarda gelen, görselde de görebileceğiniz ciğer tam bir pırlanta! Marinasyona girmeden, sütte bekletmeden, bu denli yumuşak ve tüm tatlarını kaybetmeden pişirmek ihtisas konusu! Sakatat meraklılarına Serdar ve ekibinin daha çok sürprizi olacaktır diye tahmin ediyorum. Uykuluk bekliyoruz!

Çarşamba akşamları “tek masa” konseptli yemekleri var, yemek mönüsü ve içecekler belli. Masanıza kim oturursa onunla sohbet var, muhabbet var. Denenesi!

Teras manzarası sayesinde tüm boğaza ve tarih yarımadaya hakim olan Efruz’u sizlere şiddetle tavsiye ederim. Düzgün #meyhane arayanlara haber olsun.

Tat Dedektifi